Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkół w Modliborzycach

ZROZUMIEĆ NASTOLATKA

Utworzono dnia 19.11.2020

ZROZUMIEĆ NASTOLATKA

 

Nikt z nas nie lubi być pouczany lub, gdy ktoś próbuje udowodnić, że jesteśmy w błędzie, że coś źle zrobiliśmy. Każdy z nas potrzebuje zrozumienia od innych, nie chce być oceniany, natomiast chce być słuchany. A czy my sami stosujemy się do tego?

Jeśli chcemy uzyskać porozumienie z naszym nastoletnim dzieckiem przede wszystkim sami okażmy zrozumienie, słuchajmy, nie oceniajmy. Niestety nie jest to łatwe, ponieważ buntownicza postawa naszych nastoletnich dzieci sprawia, że trudno do nich dotrzeć. Istnieją jednak sposoby na dogadanie się.

Nie rozkazuj. Szacunek i zaufanie. Wszelkie zakazy, nakazy, moralizatorskie przemowy –

działają na nich, jak płachta na byka. Gdy są do czegoś zmuszani, natychmiast stawiają opór. Drodzy rodzice czy pamiętacie ten czas jak sami byliście nastolatkami? Jak odbieraliście rozkazy i nakazy swoich rodziców?

Zamiast rozkazywać, traktuj nastolatka jak równego partnera. Jeśli sytuacja na to pozwala - pozostaw mu wybór, zapytaj o zdanie.

Kiedy istnieje konieczność, by twoje nastoletnie dziecko wykonało twoją prośbę, mów o swoich uczuciach i potrzebach, np. "Nie lubię, kiedy zostawiasz po sobie bałagan." lub "Potrzebuję twojej pomocy w kuchni".

Opisuj co widzisz. Zamiast "Wynieś wreszcie te szklanki do zlewu!" powiedz "Szklanki stoją na biurku." - takie proste opisujące komunikaty sprawią, że nie będzie się przeciw czemu buntować, ponieważ nie było rozkazu.

Wydawanie nakazów, zakazów, rozkazów zamieńcie na prośbę lub rozmowę.

ZAMIAST „Natychmiast posprzątaj lub wynieś śmieci”, „Natychmiast”, „W tej chwili to zrobisz”, „W tym momencie”, mają skutek odwrotny, prowokują do buntu i agresji do nas rodziców.

MOŻEMY POPROSIĆ „Mógłbyś posprzątać tutaj”, „Wynieś śmieci proszę, bo już jest pełno”
Zamiast mówić „znowu nawaliłeś”, czy „znowu dostałeś złą ocenę”, możemy powiedzieć „Jeśli chcesz razem do tego usiądziemy, czy mogę Ci jakoś pomóc się z tym uporać?” „Zastanówmy się, co zrobić, żeby móc to poprawić”.

Starajmy się nie szukać błędów dziecka, nie oceniać negatywnie jego zachowania. Opiszmy co nas niepokoi i zaproponujmy wspólne rozwiązanie problemu. Postarajmy się zrezygnować z długich monologów, kazań wyprowadzających nasze dzieci z równowagi, lepiej odnieść się do konkretnej rzeczy, która jest dla nas ważna, zamiast bawić się w śledczego przesłuchującego winnego, szczerze z dzieckiem porozmawiajmy, odnosząc się do naszych uczuć i emocji dziecka. Starajmy się nie oceniać dziecka, ono już i tak wystarczająco mocno cenzuruje swój wygląd i osobowość, zamiast tego mówmy dziecku czego byśmy od niego chcieli, oczekiwali. Nasz nastolatek teraz najbardziej nas potrzebuje, naszej uwagi, zauważania, że jest w czymś dobry, że w czymś się sprawdza, że jest samodzielny. Jeśli chcemy skrytykować ugryźmy się w język, lepiej powiedzieć o uczuciach niż źle ocenić. Postarajmy się swojego nastolatka traktować z szacunkiem, czasem zapytajmy go co o tym sądzi, weźmy czasem jego zdanie pod uwagę. Warto postarać się o cierpliwość i wysłuchać do końca jak wygląda zdarzenie ze strony naszej latorośli.

Nie mów, że świetnie rozumiesz, co twoje nastoletnie dziecko czuje.

Zamiast więc mówić "Doskonale wiem, co czujesz!" spróbujmy wysłuchać narzekania, płaczu czy złości. Otwórz się na słuchanie - takie szczere i prawdziwe. Możemy pomóc dziecku, mówiąc "Jestem obok, z chęcią wysłucham, co czujesz." lub "Zawsze możesz mi o wszystkim powiedzieć." Nie oceniajmy jego uczuć, a na pewno ich nie umniejszajmy! Nastolatki swoje uczucia traktują śmiertelnie poważnie. Nastolatek potrzebuje uwagi, jednak nie zawsze chce rozmawiać, ale jeśli sam do Ciebie przyjdzie okaż mu szacunek usiądź i wysłuchaj – nieumyte naczynia poczekają, natomiast nasze nastoletnie dziecko samo z siebie drugi raz może już do nas nie przyjść porozmawiać.

Traktuj nastolatka jak dorosłego. Jeszcze nim nie jest, ale na ile jest to możliwe pozwól mu

na samodzielne podejmowanie decyzji. "Co o tym sądzisz?", "To twój wybór." - takie i podobne komunikaty będą pomagać dziecku samodzielnie myśleć, podejmować decyzje i  być za nie odpowiedzialnym. Takie zachowania wzmacniają niezależność i jego pewność siebie oraz uczą tego, że nie zawsze trzeba mieć takie same zdanie, jak rodzic czy rówieśnik.

Wspieraj dziecko i podkreślaj jego mocne strony. Nikt nie lubi wytykania mu wad, błędów,

porównywania do innych. Takie zachowanie nie sprzyja dobrej relacji z dzieckiem. Warto więc zrezygnować z powyższego zachowania i zmienić je na wsparcie swojego dziecka doceniając w nim jego zalety, sprawia to, że dziecko buduje swoją osobowość w pozytywny sposób i wzmacnia swój charakter.

Porozumienie bez przemocy. Jeśli czasem czujesz się bezradny wobec trzaskającego

drzwiami nastolatka, spróbuj wziąć kilka głębokich wdechów zanim krzykniesz. W trudnych chwilach koncentruj się na oddechu. Nie dawaj się wyprowadzić z równowagi, zwracaj się do dziecka spokojnie. Świat nastolatka szybko się zmienia: ciało, emocje, reakcje, marzenia, plany, przyjaźnie. Nastolatek jest głównie skoncentrowany na sobie. Jeśli zachowuje się w trudny sposób, to raczej nie po to, by dokuczyć dorosłym, a dlatego, że nie wie, co ma zrobić ze swoimi uczuciami.

 

Bycie rodzicem nastoletniego dziecka, to nie lada wyzwanie. Jest to trudna rola życiowa, do której scenariusz rodzice muszą sami napisać.  Zastosowanie w naszym „scenariuszu” powyższych wskazówek jest bardzo trudne, ale warto, gdyż POPRAWI TO RELACJĘ Z NASZYMI DZIEĆMI. Wiem coś o tym, gdyż sama jestem mamą nastoletniej córki. Z doświadczenia wiem, że krzyk nie pomoże, jedynie doprowadzi do awantury, buntu, a na koniec trzaśnięciem drzwiami. Błędy popełniam, ale szybko staram się je naprawić poprzez przeproszenie i spokojną rozmowę. Przyznaję, że stosuję zasadę wyciszenia. Liczę do 10, uspokajam oddech, gdy to nie pomaga wychodzę na krótki spacer.

POWODZENIA DRODZY RODZICE!

 

Pedagog szkolny

Emila Łukasik

 

Źródło:

https://edukuj.pl/jak-dogadac-sie-z-nastolatkiem-5-zasad-skutecznej-komunikacji.html

https://swiadomaedukacja.pl/nie-pouczaj-wsluchaj-sie/?gclid=Cj0KCQiA48j9BRC-ARIsAMQu3WRTFH2fsbN0HNFKDKoFfQVwKD32-PTZQhsusnsEP9S5ymxlZCsYNe8aArDoEALw_wcB

https://www.ngodkrywca.pl/artykuly/jak-zrozumiec-nastolatka

https://www.psychologlodz.info/zrozumiec-nastolatka/

 

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Szkoła pamięta

Sieciaki.pl

Dajemy dzieciom siłę