CYBERPRZEMOC
CYBERPRZEMOC
W ramach oddziaływań profilaktycznych przeciwdziałających zachowaniom ryzykownym wśród młodzieży 12 kwietnia 2018 r. odbyły się zajęcia warsztatowe z Cyberprzemocy z uczniami klas Szkoły Podstawowej. Zajęcia poprowadzone były przez doświadczonego trenera, pana Roberta Turskiego, który m.in. specjalizuje się w edukacji dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa (zagrożeń w sieci, kontakt z nieznajomymi), ochrona danych (wizerunku), cyberprzemoc (mowa nienawiści). Podczas warsztatów uczniowie, utrwalili oraz uzupełnili swoje wiadomości związane ze zjawiskiem cyberprzemocy.
CYBERPRZEMOC ( agresja elektroniczna) – to stosowanie przemocy poprzez : prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne.
Zjawisko znęcania się nad znajomymi (koleżankami, kolegami) poprzez Internet i inne narzędzia typu elektronicznego staje się coraz częstsze. Nasilanie się tych zachowań wynika
z poczucia anonimowości i bezkarności stalkerów. Łatwiej im poniżać, szykanować, ośmieszać złośliwymi i obraźliwymi wpisami na portalach internetowych, za pomocą SMSów, ukrywając się za internetowym pseudonimem, bez potrzeby konfrontacji oko w oko z ofiarą. W Polsce uporczywe nękanie innej osoby jest przestępstwem zagrożonym karą 3 lat więzienia.
Wbrew ogólnemu przekonaniu materiały szkalujące innych zamieszczone w Internecie pozostają tam na zawsze i nie da się ich do końca ”wymazać”. Odpowiednie służby potrafią odkryć, kto się za nimi ukrywa.
Ofiary cyberprzemocy powinny zgłaszać takie przypadki policji i szukać wsparcia.
Gdzie można szukać pomocy?
Oto przykładowe witryny.