Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkół w Modliborzycach

W 160 rocznicę powstania styczniowego

Utworzono dnia 03.02.2023

W 160 rocznicę powstania styczniowego

 

            Po stu sześćdziesięciu latach o rewolucji roku 1863 napisano już wiele. Szanse i realizm powstańców oceniono na różne sposoby.

Cokolwiek by nie rzec na temat powstania styczniowego to pamięć o nim jest wciąż żywa a jego przebieg pasjonuje do dziś. Co ważne pasjonuje nie tylko historyków czy znawców historii XIX wieku ale też osoby niekoniecznie parające się publicystyką i historiografią. Jest to temat szczególnie eksponowany w historii regionalnej bo przecież trudno dziś znaleźć na Lubelszczyźnie gminę, miasteczko czy nawet wieś, w której nie byłoby śladów tej insurekcji. Śladów w postaci mogił, krzyży czy opowiadań związanych z 1863 rokiem. Nie inaczej jest w gminie Modliborzyce, może to nawet szczególnie w ziemi modliborzyckiej przeszłość związana z tą patriotyczno- społeczną rewolucją jest wspominana i kultywowana.

Niniejszym zachęcam do przeczytania zamieszczonych na tej stronie publikacji, jako że traktują o powstaniu styczniowym, którego okrągłą rocznicę rozpoczęcia obchodzimy w roku obecnym.

Jest to krótki opis wydarzeń jakie rozegrały się na terenie gminy Modliborzyce, rozprawa o tym dlaczego najtrafniej nazwać lokalną partię powstańczej mianem niesłusznie zapomnianej oraz tekst, który powtarzane w historiografii fakty przytacza w nieco innym świetle. Oczywiście z całością interpretacji przytoczonych tu faktów można, nawet trzeba, polemizować i rozpatrywać je w oparciu o inne źródła ale chyba ta różnorodność zdań i punktu widzenia jest największą zaletą historii regionalnej.

 

                                                                                                                                  Marek Mazur

ZAŁĄCZNIKI:

  • Załącznik
    Utworzono dnia 03.02.2023, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik
    Utworzono dnia 03.02.2023, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Załącznik
    Utworzono dnia 03.02.2023, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Szkoła pamięta

Sieciaki.pl

Dajemy dzieciom siłę

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 164

W poprzednim tygodniu: 386

W tym miesiącu: 1627

W poprzednim miesiącu: 2121

Wszystkich: 149837