W 160 rocznicę powstania styczniowego
W 160 rocznicę powstania styczniowego
Po stu sześćdziesięciu latach o rewolucji roku 1863 napisano już wiele. Szanse i realizm powstańców oceniono na różne sposoby.
Cokolwiek by nie rzec na temat powstania styczniowego to pamięć o nim jest wciąż żywa a jego przebieg pasjonuje do dziś. Co ważne pasjonuje nie tylko historyków czy znawców historii XIX wieku ale też osoby niekoniecznie parające się publicystyką i historiografią. Jest to temat szczególnie eksponowany w historii regionalnej bo przecież trudno dziś znaleźć na Lubelszczyźnie gminę, miasteczko czy nawet wieś, w której nie byłoby śladów tej insurekcji. Śladów w postaci mogił, krzyży czy opowiadań związanych z 1863 rokiem. Nie inaczej jest w gminie Modliborzyce, może to nawet szczególnie w ziemi modliborzyckiej przeszłość związana z tą patriotyczno- społeczną rewolucją jest wspominana i kultywowana.
Niniejszym zachęcam do przeczytania zamieszczonych na tej stronie publikacji, jako że traktują o powstaniu styczniowym, którego okrągłą rocznicę rozpoczęcia obchodzimy w roku obecnym.
Jest to krótki opis wydarzeń jakie rozegrały się na terenie gminy Modliborzyce, rozprawa o tym dlaczego najtrafniej nazwać lokalną partię powstańczej mianem niesłusznie zapomnianej oraz tekst, który powtarzane w historiografii fakty przytacza w nieco innym świetle. Oczywiście z całością interpretacji przytoczonych tu faktów można, nawet trzeba, polemizować i rozpatrywać je w oparciu o inne źródła ale chyba ta różnorodność zdań i punktu widzenia jest największą zaletą historii regionalnej.
Marek Mazur