Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkół w Modliborzycach

Poczucie własnej wartości – Dlaczego jest tak ważne?

Utworzono dnia 12.03.2021

Wiele osób nie wierzy w siebie i swoje możliwości, patrzy na siebie w negatywny sposób. Jeśli ludzie akceptują siebie takimi jakimi są pomimo swoich wad i niedoskonałości wzmacnia to w nich wiarę we własne siły. Poczucie własnej wartości  nie jest bezkrytycznym samouwielbieniem, jest to poznanie siebie i nabranie zaufania i szacunku do osoby, którą jesteśmy naprawdę, czyli akceptacja siebie takimi jakimi jesteśmy.
To, w jaki sposób myślimy o sobie wpływa na nasze życie jesteśmy zdolni do podejmowania samodzielnych decyzji, nie ulegamy wpływom i opiniom innych.
Jak wzmocnić poczucie wartości u swojego dziecka, aby czuło zadowolenie z siebie? Dlaczego to jest tak ważne?
Na poczucie własnej wartości u dzieci bardzo duży wpływ mają rodzice ich wiara w jego możliwości, że da sobie radę z różnego rodzaju wyzwaniami. Dziecko buduje swoje poczucie wartości, dzięki przekazywanym komunikatom płynącym z najbliższego otaczającego go środowiska. Dlatego bardzo ważna jest rola rodziców, aby przekazywać swojej latorośli, że jest kochane i ważne, gdy odnosi sukcesy, jak i wtedy, gdy coś mu się nie udaje, gdy inni myślą inaczej, gdy popełnia błędy, gdy innym nie podoba się jego zachowanie. Nasze dzieci aby uzyskać pewność siebie muszą wiedzieć, że mają wsparcie w swoich najbliższych, a niepowodzenia nie zmieniają stosunku rodziców i najbliższych osób do niego, bo ich miłość pozostaje taka sama.  Jeżeli zabraknie wsparcia ze strony osób z najbliższego otoczenia, dziecko zaczyna postrzegać siebie przez oceny innych. 

Jestem słaby…

Do niczego się nie nadaję…

Każdy mnie potrafi prześcignąć… 

Po co się wysilać, kiedy i tak to jest za trudne…

Bez poczucia wartości dziecku trudno się rozwijać, wyznaczać sobie cele, dążyć do realizacji pragnień i marzeń. Dzieci z niskim poczuciem wartości są bardzo krytyczne wobec siebie, żyją w przekonaniu, że nie są wystarczająco dobre, by zasłużyć na szacunek, miłość i sukces. Wycofują się, nie zabierają głosu w dyskusji, wstydzą się swojego zdania, nieustannie przepraszają. Postrzegają innych jako idealnych, silnych, pełnych talentów. Łatwo poddają się presji, są przekonani, że na nic innego nie zasługują, że nie są warte miłości. Nie potrafią odmówić, sprzeciwić się, gdy ktoś narusza ich granice. Myślą negatywnie, nie wierzą w możliwość sukcesu, wszędzie widzą porażkę.

Zrezygnowane, smutne, stają się bardziej podatne na depresję.

 

Drogi Rodzicu !

  1. Kochaj pomimo.
  2. Komunikuj o swojej bezwarunkowej miłości.
  3. Doceniaj wysiłki, ale nie chwal ponad miarę.
  4. Pozwól na wyrażanie emocji i nazywaj swoje.
  5. Nie porównuj.
  6. Bądź uważny.
  7. Akceptuj.
  8. Pozwól podejmować decyzje.
  9. Szanuj wybory .
  10. Pogódź się z tym, że są rzeczy, na które nie masz wpływu.

https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/jak-wzmacniac-poczucie-wartosci-u-dzieci

Pedagog szkolny

Emila Łukasik

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Luty 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Szkoła pamięta

Sieciaki.pl

Dajemy dzieciom siłę