Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkół w Modliborzycach

Pierwszy Dzień Wiosny - Wycieczka na Porytowe Wzgórze

Utworzono dnia 24.03.2022

Pierwszy Dzień Wiosny jest przez szkoły czasem przeznaczonym na klasowe ogniska, pikniki, wycieczki, rozgrywki sportowe; wszystkie te formy spędzania popularnego wśród młodzieży „Dnia Wagarowicza” uskuteczniano już nie raz.

Natomiast w tym roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Modliborzycach i uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej udali się na Porytowe Wzgórza i Uroczysko Kruczek. Wycieczkę zorganizowano w ramach nowo utworzonego w szkole klubu „Włóczykij”, a dokładniej była to wycieczka inaugurująca działalność tego klubu.

Powodów podróży do tego akurat miejsca było kilka. Po pierwsze to właśnie w Lasach Janowskich najwyraźniej widać piękno budzącej się wiosną przyrody. Po wtóre  Porytowe Wzgórza to miejsce, w którym rozegrała się jedna z największych bitew partyzanckich II wojny wojny światowej natomiast Uroczysko Kruczek to miejsce sakralne, o którym już od lat krążą legendy. Zarówno zwolennicy walorów krajobrazowych jak też poszukiwacze pamiątek z przeszłości mogli być wyjazdem ukontentowani tym bardziej, że aura pogodowa dopisała.

Na wydzielonych dla zwiedzających szlakach nie brak pomników, mogił, informacji o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat oraz rzadkich pomników przyrody. Godzinami można by opowiadać o przebiegu wydarzeń, zresztą literatura na ten temat jest niezwykle bogata, ale nie mniej istotne jest stawianie pytań o sens oraz znaczenie historii. Należy to robić chociażby w myśl stwierdzenia, że każde pokolenie pisze historię na nowo i każde pokolenie zmaga się z innymi wyzwaniami teraźniejszości. Toteż na naszej wyprawie nie zabrakło pytań o przyczyny rozegrania batalii w Lasach Janowskich, o to jaki  był bilans zysków i strat dla Polski i Polaków?

Na koniec kaplica na Kruczku. Miejsce, które owszem ma własną udokumentowaną historię ale oprócz tego  posiada niezliczoną ilość legend, prawdziwych lub nie, w tym momencie raczej nie ma to znaczenia. Przeszłość Lasów Janowskich, tamtejszych uroczysk, łąk i bagien to kraina gdzie legendy splatają się z przeszłością tworząc masę podań, legend z przysłowiowym ziarnem prawdy. Wszystko to tworzy folklor, przeszłość i charakter tego terenu położonego na skraju wielu kultur. 

 

Wycieczka na Porytowe Wzgórze

Utworzono dnia 24.03.2022, 13:10

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Szkoła pamięta

Sieciaki.pl

Dajemy dzieciom siłę

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 392

W poprzednim tygodniu: 879

W tym miesiącu: 80

W poprzednim miesiącu: 2711

Wszystkich: 122868