Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Szkół w Modliborzycach

Poznajemy Świętokrzyskie

Utworzono dnia 18.11.2022

Poznajemy Świętokrzyskie

 

 

W dniu 15.11.2022 r. uczniowie klas: V a, VI a i VI  b pod opieką  p. Ewy Parcheta, p. Ewy Bożek, p. Agnieszki Gierłach- Kryń, p. Katarzyny Sowa, p. Katarzyny Białej uczestniczyli w wycieczce, której celem było zwiedzanie wybranych zabytków i poznanie atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego.

Wyjazd został zorganizowany  dzięki dofinansowaniu w ramach programu  ,, Poznaj Polskę”,  którym udział bierze nasza szkoła.

 

Pierwszym przystankiem naszej podróży  była wizyta  w  Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu. Tu obejrzeliśmy   ekspozycję  „Człowiek – niezwykła maszyna”, która  w atrakcyjny i nowoczesny sposób pokazuje jak działają podstawowe układy ludzkiego ciała  oraz pozwala poznać  i zmierzyć ich możliwości. Na wystawę składało się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Uczniowie mogli  między innymi  zobaczyć na czym polega transfuzja krwi, przeanalizować swoje podstawowe parametry życiowe jak ciśnienie i tętno, sprawdzić swoją kondycję fizyczną korzystając z udostępnionych urządzeń czy stanowisk pomiarowych, czy też porównać płuca niepalącego papierosy i palacza. Tu też mogli  doświadczyć jak to jest być niepełnosprawnym na wózku inwalidzkim i napotykać co chwila przeszkody,  czy też przekonać się, ku przestrodze,  jak alkohol i inne środki odurzające wpływają na percepcji zdolność do kierowania samochodem.  Każdy znalazł coś interesującego dla siebie.

 

Kolejnym punktem naszej wyprawy był powstały na przełomie XIII/XIV wieku zamek w Chęcinach , który przetrwał do naszych czasów jako tzw. trwała ruina. Już idąc z parkingu podziwialiśmy malowniczą panoramę okolicy.  Po dotarciu do celu najpierw zwiedziliśmy  zamek dolny gdzie znajduje się studnia i  jedna z  baszt. Następnie weszliśmy na zamek górny, gdzie  są dwie pozostałe baszty. Byliśmy na jednej z nich udostępnionej dla zwiedzających.  Stamtąd zachwycaliśmy się  pięknym widokiem na całą okolicę. W tej części  zamku zwiedziliśmy  również skarbiec, gdzie przez pewien okres znajdowały się bogactwa koronne, salę tortur, tu  duże zainteresowanie uczniów wzbudziły zabytkowa gilotyna, dyby czy topór kata. O historii tego miejsca w sposób ciekawy opowiadał pilot wycieczki. Zamek w Chęcinach to niewątpliwie magiczne miejsce.

 Następnie  trochę zmęczeni  zeszliśmy  do centrum miasta, gdzie w jednej z lokalnych restauracji zjedliśmy wspólny integracyjny obiad.

 

Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Jaskini Raj.  Podzieleni na mniejsze piętnastoosobowe grupy przygodę w tym miejscu rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem w pawilonie, gdzie została  zorganizowana  wystawa wprowadzająca  w tematykę krasu.  Obejrzeliśmy tu, znalezione w namulisku,  krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię ok. 50.000 lat temu, a także szczątki prehistorycznych zwierząt – mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego. Następnie idąc  sztuczną sztolnią wykopaną  w miejscu, gdzie dawniej znajdował się otwór groty, weszliśmy do jaskini.  Zwiedzając kolejne  komory i sale podziwialiśmy niemal wszystkie formy nacieków, od popularnych stalaktytów, przez widowiskowe  żebra, polewy, draperie, kolumny naciekowe po bardzo rzadkie pełne uroku pizoidy  - perły jaskiniowe. Spotkaliśmy również  występujące tu nietoperze i pająki. Jaskinia zachwyciła nas niepowtarzalną atmosferą, urodą i tajemniczością.   

 

Droga powrotna do Modliborzyc była wesoła, pełna wspólnego śmiechu, śpiewu i zabawy.

 

Wycieczka dostarczyła nie tylko niezapomnianych wrażeń, była również  doskonałym uzupełnieniem  procesu dydaktycznego.

 

K. Biała

 

Poznajemy Świętokrzyskie

Utworzono dnia 18.11.2022, 13:51

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Szkoła pamięta

Sieciaki.pl

Dajemy dzieciom siłę

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 285

W poprzednim tygodniu: 373

W tym miesiącu: 1276

W poprzednim miesiącu: 1664

Wszystkich: 157714